www.kynologievimperk.cz
Vyhledávání v obsahu
Main Menu
Úvodní stránka
O našem klubu
Akce a Události
Zkušební řády
Napsali o nás
Fotogalerie
Kalendář akcí
Zajímavé odkazy
Kontaktujte nás
Psí útulek Vimperk
Výcvik agility Tisk

Vznikly jako samostatná disciplína okolo roku 1978 v Anglii. Základní princip vychází z koňskému parkuru – na vyhrazeném prostoru jsou umístěny skokové překážky, které pes absolvuje v předem určeném pořadí (tzv. parkur). Agility se provozuje jako zábava pro široké masy psovodů, ale i jako vrcholový sport.

Díky vysoké pohyblivosti psů obsahuje parkur značné množství různých typů překážek. Kromě klasických skokových překážek je zařazen také slalom, kladina, šikmá stěna, houpačka, skok daleký, proskokový kruh a pevný a látkový tunel. Na parkuru má psovod funkci navigátora, který musí správnými povely nasměrovat psa na konkrétní překážky v předem určeném pořadí. Vzájemný dotek psa a psovoda se hodnotí jako chyba.

Psi jsou rozděleni do velikostních kategorií podle kohoutkové výšky. Počet velikostních kategorií závisí na organizaci, která v dané zemi agility zastřešuje. Česká republika a celá Evropa je řízena organizačním řádem FCI (Fédération Cynologique Internationale). Na základě toho jsou stanoveny tři kategorie:

  • psi do 34,99 cm (tzv. kategorie Small)
  • od 35 do 42,99 cm (tzv. kategorie Medium)
  • od 43 cm výše (kategorie Large).

Kategorie se liší především výškou skokových překážek, ale také výškou proskokového kruhu a délkou skoku dalekého. Ostatní překážky zůstávají shodné pro všechny skupiny.

Podrobná pravidla jsou popsána v Řádu agility

Další fotky z výcviku uvidíte zde »

 

       © 2007 Kynologický klub Vimperk | Stránky vyrobila firma IT Profi s.r.o. | Template GrafikNet