www.kynologievimperk.cz
Vyhledávání v obsahu
Main Menu
Úvodní stránka
O našem klubu
Akce a Události
Zkušební řády
Napsali o nás
Fotogalerie
Kalendář akcí
Zajímavé odkazy
Kontaktujte nás
Psí útulek Vimperk
Stopařské práce Tisk

S výcvikem pachových pracích u psů musíme začínat co nejdříve, tzn. již v nejútlejším věku. Nesmí to však být nic násilného. Všechno musí probíhat hravou formou, aby štěně nepoznalo, že jde již o nějaký donucovací výcvik. Tento výcvik si rozdělíme do tří základních fází.

1. První fáze: využíváme všech možných forem hry, pohazováním jeho oblíbené hračky do trávy, jako například míček, aport, aj. nebo k tomu využíváme pokrmové reakce. Pohazujeme tak kousky pamlsků do trávy, kolem sebe a štěně si musí pamlsek samo nalézt. Při vycházkách se schováme, ne však daleko; za strom, nebo jinou nerovnost v terénu. Štěně se nás pokouší nalézt. Využívá k tomu všech smyslů s maximálním využitím čichu. Jakmile nás štěně najde, hodně ho pochválíme, nebo odměníme pamlskem či hrou. Tento způsob několikrát opakujeme.


2. Od okamžiku, kdy jsme se štěněti schovávali a samo nás muselo hledat, zatím však velmi na krátkou vzdálenost, a to volně bez vodítka, přejdeme již na vodítko. Opět používáme stejného způsobu na pohazovanou potravu, ale již předem rozházenou v určitém prostředí. Štěně upoutáme na vodítko a s používáním povelů ho připravujeme na práci k sledování skutečné krátké stopy vlastního psovoda. (Pro začátek stop je vhodná metoda Nášlapového čtverce )

3. Je již sledování vlastní stopy psovoda s maximálním využitím pokrmové reakce, A tady je již nutné, abychom znali správný povel a posunek používaný při výcviku na stopách.
Povel: HLEDEJ, STOPA!" je pronesený v laskavé intonaci s jemným přibarvením hlasu s krátkou pomlkou, mezi jednotlivými povely. Hlavním povelem je rozkaz "HLEDEJ!" a doplňujícím povelem je rozkaz "STOPA!"
Posunek: Ukázáním pravé ruky do směru, kde má stopu vyhledávat.
Podmíněný podnět: je povel, a posunek.
Nepodmíněný podnět: je vodící šňůra, obojek, pohlazení apod.
Pochvala: "HODNÝ!"

101_0001.JPG S výcvikem na stopách s vlastním pachem budeme začínat již od ranného věku v terénu s tvrdým podkladem. Po několika ověřujících stopách v lehčím terénu jako například v trávě na lukách apod. (to znamená 5-10 krátkých stop) budeme již přecházet na holou půdu jako: čistá oranice zaseté polní kultury bez porostů na tvrdém nepošlapaném (pachů prostém) fotbalovém hřišti atd. Stáří stop však nesmíme přehánět.
Prodlužování jak stáří, tak i délky stopy musíme provádět pozvolna, nenásilně, abychom štěně nepřepínali a neodrazovali ho tak od další práce.

Podrobné informace o stopařských pracích naleznete zde »

Další fotky z výcviku uvidíte zde »

 

       © 2007 Kynologický klub Vimperk | Stránky vyrobila firma IT Profi s.r.o. | Template GrafikNet