www.kynologievimperk.cz
Vyhledávání v obsahu
Main Menu
Úvodní stránka
O našem klubu
Akce a Události
Zkušební řády
Napsali o nás
Fotogalerie
Kalendář akcí
Zajímavé odkazy
Kontaktujte nás
Psí útulek Vimperk
Metoda - nášlapový čtverec Tisk
Čtvrtek, 01 listopad 2007

«  zpět na stopařské práce 

1) najděte si louku, kde je tráva dosahující maximální výšky k vašim kotníkům. +/- několik cm, dle výšky člověka a polohy jeho kotníků :-)


2) přivažte psíka k nejbližšímu stromu, pro profíky - k úvazkovému kolíku :-)3) ulomte kousek větve, která půjde zapíchnout do země - ta označuje místo, odkud stopu začínáte
- "NÁŠLAP" - musí být dobře vidět, takže nelámejte větvičku o délce několika cm, ale spíše 50 cm, ale ne zase celý strom :-)


4) popojděte na volné místo, kde neběhal váš ani cizí pes a ani vaše stopa zde dosud nespočinula. Tam se zastavte, vedle levé nohy zapíchněte onu větvičku.


5) následuje to nejdůležitější na místě, kde stojíte několikrát prošlápněte a pak se posunujte na šíři svých stop vpravo cca 5-10 úkroků. Úkroky jsou co noha nohu mine – tedy těsně u sebe, kotník se tře o kotník. po uražení zmíněné vzdálenosti takto vyťapkejte i 8-10 soukroků vpřed, pak vlevo a zpět
k nášlapovému kolíku (větvičce). Toto opakujte i ve středu čtverce, který vám takto vznikl, tak abyste položili všechna stébla ve čtverci. Představte si, že jste marťani a děláte znaky v obilí :-)


6) po vyťapkání čtverce se vraťte oběma nohama opět na nášlapové místo (k větvičce) a pamlsky vysázejte obvod čtverce. Několik pamlsků můžete dát i do jeho středu. Pokud je čtverec delší než vaše paže a nedosáhnete, můžete stát klidně uprostřed něj a obvod označovat z jeho středu.


7) Po vypamlskování ze čtverce odskočte tak, abyste nenarušili jeho hranice a mohli si volně dojít pro psa.

8) Po přivedení psa cca 0,5 m od čtverce ho uklidněte, posaďte vedle nohy. Řekněte mu "Bude stopička", zvolte vhodný tón, který bude psa motivovat.


9) vyšlete psa směrem ke čtverci povelem "STOPA" a ukažte mu pravou rukou směrem do čtverce. Následně stůjte kousek od nášlapu (větvičky), tak abyste nenarušovali pachovou stopu čtverce
a sledujte psa jak sbírá a vyhledává pamlsky. Když se příliš vychýlí, tak jej směrujte opět zvukovým
i posunkovým povelem stopa a ukázat kde má hledat.


10) po pečlivém vyhledání pamlsků psa odveďte ze čtverce a velice vychvalte. Je vhodné jej při pochvale motivovat oblíbenou hračkou, uzlíkem či míčkem, aby se odreagoval a již nechtěl hledat.


Toto je základní a nejdůležitější fáze stopy, kterou neustále opakují i zdatní stopaři. Zde se pes naučí poznávat hranice pachu. Zdá se to jako banalita, ale opravdu je to velmi zásadní nácvik.


Pro psovody - louka pro nácvik nesmí být pošlapaná od psa, ani od vás. Jde o bezpachovou zónu, kam zanášíte pach až vy a pes jej vyhledává. Zároveň se naučí soustředit se na určenou stopařskou práci a zklidní se.


Čtverec je možné opakovat max 3x po sobě v jednom dni, abyste psu práci nezošklivili, ono Vás to ani víckrát bavit nebude, bolí z toho záda :-)

«  zpět na stopařské práce

 

       © 2007 Kynologický klub Vimperk | Stránky vyrobila firma IT Profi s.r.o. | Template GrafikNet